Oferta szkoleń
Nasza oferta szkoleń grupowych
Kancelaria Czyżowski Żukowski oferuje szkolenia dla niewielkich grup osób (do 15 uczestników – w przypadku większych grup prosimy o kontakt) prowadzone przez prawników-praktyków, specjalizujących się w prawie pracy, w których nacisk kładziony jest przede wszystkim na praktykę stosowania regulacji prawnych.
Szkolenia prowadzimy zarówno w trybie stacjonarnym, jak i online.
Jako praktycy prawa pracy oferujemy szkolenia w tym zakresie dedykowane przede wszystkim pracownikom HR oraz liderom. Według naszych Klientów wyróżnia nas ujmowanie tematów wprost i w sposób przystępny, wskazywanie czytelnych rozwiązań bez niejednoznacznych odpowiedzi oraz sposób komunikacji – pozbawiony terminologii prawnej wszędzie tam, gdzie da się jej uniknąć.
Szkolenia indywidualne oraz szkolenia wewnętrzne dla firm
Tematyka szkoleń obejmować może takie tematy, jak chociażby: aktualne zmiany w prawie pracy, podstawy prawa pracy, zawieranie i rozwiązywanie umów o pracę, czas pracy, urlopy wypoczynkowe, zwolnienia grupowe, zatrudnianie cudzoziemców lub przeciwdziałanie mobbingowi.
Program szkolenia jest każdorazowo dostosowywany do potrzeb Klienta – może obejmować zarówno jeden, jak i kilka wybranych przez Klienta tematów.
Podstawy prawa pracy dla liderów
Nasi Klienci wielokrotnie wskazują nam, iż prawo pracy wydaje im się skomplikowaną dziedziną, w której trudno się rozeznać. Przyczyny takiego stanu rzeczy upatrujemy w fakcie, iż Kodeks pracy jest rozbudowaną ustawą z 1974 roku, powstałą w innych realiach społeczno-gospodarczych i od tego czasu kilkadziesiąt razy nowelizowanym. Wielu liderom trudno także zrozumieć, dlaczego nie zawiera on całości wiedzy prawnej potrzebnej w relacjach z pracownikami. Prawda jest jednak taka, iż na prawo pracy składają się także inne ustawy oraz rozporządzenia. Jakby tego było mało, dla stosowania tych wszystkich przepisów bardzo pomocna, a czasem nawet niezbędna jest znajomość podstawowych orzeczeń Sądu Najwyższego. Prowadzimy szkolenia z prawa pracy - zapraszamy do naszej firmy w Warszawie.
Biorąc to wszystko pod uwagę, dokonaliśmy autorskiej syntezy naszych piętnastoletnich doświadczeń w relacjach z liderami, zebraliśmy je w formie treningu, na którym zaprezentujemy Państwu tematy, które budzą największe zainteresowanie i rodzą liczne pytania. Formuła szkolenia z prawa pracy, w której dzielimy się zgromadzoną w praktyce wiedzą, pozwala na omówienie tematu z uwzględnieniem licznych przykładów zaczerpniętych z życia (case studies).
Szkolenie z prawa pracy jest dostępne zarówno w języku polskim, jak i angielskim.
W trakcie treningu omawiamy następujące tematy:
Standardowe i nietypowe formy zatrudnienia
Rodzaje umów o pracę oraz cywilnoprawnych umów o zatrudnienie
Jaki rodzaj umowy wybrać i jakie czynniki należy przy tym uwzględnić
Podstawowe pojęcia dotyczące czasu pracy i urlopów
Elastyczność lub jej brak w planowaniu czasu pracy
Gwarantowane okresy odpoczynku
Zarządzanie czasem pracy z punktu widzenia prawa pracy
Praca w niedziele i święta
Regulacje prawne podróży służbowych
Urlopy na żądanie
Zdrowie i choroba a prawo pracy
Zakończenie zatrudnienia
Jak rozwiązać stosunki pracy lub cywilnoprawne stosunki zatrudnienia – dostępne możliwości
Podstawowe uprawnienia związane z rodzicielstwem
Dyskryminacja i mobbing oraz inne nieprawidłowości w środowisku pracy
Zwolnienia grupowe
Na rolę przepisów o zwolnieniach grupowych, oczywiście w dużym uproszeniu, można patrzeć w dwojaki sposób. Z perspektywy pracownika - wówczas regulacje mają przede wszystkim charakter osłonowy, gdyż pozwalają uzyskać odprawę pieniężną w trudnej dla nich sytuacji utraty pracy z przyczyn od nich niezależnych. Z perspektywy pracodawcy – kiedy to przepisy mogą być traktowane jako represyjne, gdyż dotykają ich najczęściej gdy znajdują się w trudnych okresach funkcjonowania ich przedsiębiorstw. Przykładowo, dekoniunktury gospodarczej, cyklicznej, często niezbędnej reorganizacji, by móc realizować swoją rolę w życiu gospodarczym.
By przejść przez ten pozornie nie do pogodzenia proces zwolnień grupowych, potrzebna jest wiedza pozwalająca uniknąć błędów, które wzmagać mogą dodatkowe napięcia pomiędzy pracodawcą a pracownikami. Przeprowadzenie prawidłowych konsultacji, zastosowanie zgodnych z prawem kryteriów do zwolnień grupowych, jasna i czytelna komunikacja pomiędzy stronami stosunku pracy, pozwolą z pewnością zredukować poziom stresu w skomplikowanym organizmie jakim jest zakład pracy.
To szkolenie kierujemy przede wszystkim do pracodawców na których ciążą liczne wymogi, w tym również formalne, a których niezastosowanie może się wiązać, pomimo wypłacenia odpraw pieniężnych, z roszczeniami o przywrócenie do pracy, bądź odszkodowania, w tym również o dyskryminację.
Program szkolenia:
Cel ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników w kontekście uchwalenia przez Radę Unii Europejskiej dyrektywy Nr 98/59/WE
Omówienie tematów, które są przedmiotem konsultacji ze związkami zawodowymi oraz przedstawicielami pracowników (o ile u pracodawcy nie występują związki zawodowe)
Sposób wyłonienia przedstawicieli pracowników w celu przeprowadzenia z nimi konsultacji
Obowiązki pracodawcy względem Urzędu Pracy
Terminy wypowiedzeń umów o pracę w kontekście przeprowadzanych konsultacji
Informacje o wysokości odpraw oraz ich charakteru prawno-pracowniczego
Dopuszczalność wypowiedzeń w stosunku do pracowników szczególnie chronionych
Wysokość oraz sposób obliczania odprawy pieniężnej
Zatrudnianie cudzoziemców
Zatrudnianie osób spoza Polski staje się w dzisiejszych czasach staje się coraz bardziej popularne. Niesie bowiem za sobą wiele zalet, jak chociażby potencjalnie mniejsze koszty pracy, ale także nieporównywalnie szerszą paletę wyboru osób o odpowiednich dla pracodawcy kompetencjach.
Zatrudnienie osób spoza Unii Europejskiej jest jednak nadal traktowane w polskim prawie pracy jako wyjątek, a co za tym idzie od pracodawców wymaga się dopełnienia szeregu formalności, przez wielu ocenianych jako nadmiernie wręcz skomplikowane.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pracodawców nasza Kancelaria oferuje czterogodzinne szkolenie, prowadzone przez praktyków prawa, ujmujące w pigułce najważniejsze informacje niezbędne do zorientowania się w tematyce legalizacji pobytu i pracy obcokrajowców.
Jest to tematyka, którą zajmujemy się w codziennej praktyce, w związku z czym przekazywane wiadomości obejmują wnioski z rzeczywistych sytuacji, z którymi mieliśmy do czynienia.
Program szkolenia obejmuje:
Podstawowe informacje na temat obowiązujących aktów prawnych, swobody zatrudnienia w UE oraz charakteru zatrudnienia spoza UE
Omówienie przykładowych scenariuszy
Zagadnienia dotyczące pobytu na terytorium Polski: podstawowych obowiązków pracodawcy, ruchu bezwizowego
Problematykę legalności zatrudnienia: tzw. „test rynku pracy”, procedura jego uzyskania, prawo do wykonywania pracy bez zezwolenia, typy (rodzaje) zezwoleń na pracę, procedura uzyskania zezwolenia na pracę, terminy rozpatrzenia wniosku
Obowiązek uzyskania nowego zezwolenia lub czasowe powierzenie innej pracy
Przedłużenie zezwolenia na pracę
Obowiązki informacyjne wobec Wojewody
Alternatywy dla zezwolenia na pracę
Zagadnienia dotyczące jednolitego zezwolenie na pobyt czasowy i pracę: procedura uzyskania i wymagane dokumenty, zmiana jednolitego zezwolenia na pobyt i pracę
Pobyt czasowy w celu wykonywania pracy wymagającej wysokich kwalifikacji
Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy: procedura uzyskania i terminy, obowiązki informacyjne pracodawcy po złożeniu oświadczenia, przypadki, w których konieczne jest złożenie nowego oświadczenia, dalsza praca na podstawie oświadczenia w okresie oczekiwania na zezwolenie
Wybrane sankcje
Ćwiczenia praktyczne
Czas pracy
Regulacja prawna czasu pracy jest tematem, który pojawia się zdecydowanie najczęściej w pytaniach, jakie zadają nam menedżerowie oraz liderzy. Być może winnym tego jest „fabryczny” model zatrudnienia, który polski kodeks pracy odziedziczył po poprzednim ustroju. Znajdziemy w nim bowiem liczne modele organizacji czasu pracy przy maszynach, natomiast próżno szukać rozwiązań adekwatnych dla pracownika spędzającego większość czasu w samolocie lub programisty świadczącego zdalnie wsparcie dla osób po drugiej stronie globu. Jeżeli dodamy do tego sztywne zasady dotyczące planowania pracy oraz rozliczania nadgodzin, przestaje dziwić, dlaczego system, który powinien być prosty i intuicyjny przypomina bardziej dżunglę zawiłych regulacji.
Niektóre zagadnienia pojawiają się w zadawanych nam pytaniach na tyle często, iż mieliśmy okazję zgromadzić oraz ugruntować solidną bazę wiedzy możliwą do przekazania liderom z różnych branż gospodarki i życia społecznego. Doświadczeniami tymi chcielibyśmy podzielić się z Państwem w ramach organizowanych przez nas szkoleń dotyczących specyficznie czasu pracy, na których omówimy liczne realne przykłady oraz przedstawimy czytelne rozwiązania.
Szkolenie jest dostępne zarówno w języku polskim, jak i angielskim.
W trakcie szkolenia uczestnik ma okazję zapoznać się z:
Podstawowymi pojęciami dotyczącymi czasu pracy
Omówieniem pojęcia czasu pracy i pozostawania w dyspozycji pracodawcy
Pojęciem przestoju i gotowości do wykonywania pracy
Specyfiką tzw. doby pracowniczej i tygodnia pracowniczego
Podstawowymi normami czasu pracy
Dopuszczalnością pracy w godzinach nadliczbowych
Problemami związanymi z „niechcianymi” lub niewiadomymi pracodawcy godzinami nadliczbowymi
Konsekwencjami prawnymi wadliwego zarządzania czasem pracy
Elastycznością w planowaniu czasu pracy
Kwestią pracy w niedziele i święta
Zasadami dotyczącymi czasu pracy w podróży służbowej
Regulacją pracy w nocy oraz dyżuru
Odrębnościami równoważnego czasu pracy
Przeciwdziałanie mobbingowi
Regulacje dotyczące mobbingu zostały wprowadzone od polskiego kodeksu pracy w roku 2004 i były konsekwencją implementacji prawa unijnego z naszym porządkiem prawnym. O tym z jak skomplikowaną i jednocześnie ważną regulacją mamy do czynienia, świadczą niezliczone ilości publikacji oraz mnogość orzeczeń Sądu Najwyższego, które przybliżają nas do właściwej interpretacji tych przepisów.
W profesjonalnej, a jednocześnie przystępnej formie podczas 4-godzinnego wykładu przedstawimy Państwu tę skomplikowaną materię przez pryzmat kancelarii, która sprawami mobbingu (a co za tym idzie roszczeniami o odszkodowanie, bądź zadośćuczynienie) zajmuje się niezwykle często.
Mamy nadzieję, że dzięki naszym doświadczeniom unikniecie Państwo porażki, jaką bez wątpienia jest proces o mobbing zarówno ze strony pracownika, który został takim działaniom poddany, jak również ze strony pracodawcy, który na tego typu roszczeniach ryzykuje nie tylko odszkodowaniem ale również wizerunkiem i dobrą marką.
Program szkolenia obejmuje:
Omówienie definicji mobbingu ze szczególnym uwzględnieniem sądowej praktyki
Rodzaje roszczeń przysługujących pracownikowi w związku z mobbingiem, z uwzględnieniem nowelizacji kodeksu pracy z roku 2019
Omówienie często pomijanej kwestii regresowych roszczeń odszkodowawczych wobec mobbera
Praktyczne rozwiązania z zakresu polubownego rozstrzygania sporów związanych z mobbingiem.
Prawnokarne aspekty stosowania mobbingu